Beskrivning
Japanska kryddor
Japanska kryddor används främst för att framhäva råvarans naturliga smak utan att vara superstarka.
Kryddorna är tillverkade på traditionellt sätt av Yawataya Isogoro Company som grundades för runt 300 år sedan. Vid den tiden var den nordvästra delen av staden Nagano, känd som ”Nishiyama”, berömd för produktion av hampa och japanskt papper. Köpmän transporterade dessa produkter till Edo (nuvarande Tokyo) och till andra regioner i Japan. På sina resor genom landet köpte de mat och dagliga förnödenheter som de tog med tillbaka för att sälja i omgivningarna kring Zenkoji-templet i Nagano, En av dessa varor var den numera välkända kryddblandningen shichimi togarashi. En köpmännen var Kan’emon som grundade Yawataya Isogoro Company och som började sälja shichimi togarashi på Zenkoji-templets område år 1736.Välj mellan:
- Shichimi Togarashi – sjusmakskryddan 14g
- Yuzu Shichimi citrus 12g
- Ichimi Baisen – rostad chili 12g
eller köp alla tre varianterna tillsammans.
Kryddorna levereras i en liten plåtburk av gammal japansk modell som i sig själv är som en japansk inredningsdetalj på bordet eller köksbänken.
Ingredienser och näringsvärden – se nedan.
Ingredienser och näringsvärden:
Shichimi Togarashi
Ingredienser: chilipeppar, chinpi (apelsinskal), SESAM, yuzu, shiso, sanshopeppar, ingefära.
Näringsvärde per 100g: Energi: 1397kJ / 334kcal, Fett: 0g (varav mättat fett: 0g), Kolhydrater: 20,2g, (varav sockerarter: 1,4g), Protein: 6,4g, Salt: 11g
Yuzu Shichimi
Ingredienser: chilipeppar, yuzu, chinpi (torkat apelsinskal), svart SESAM, vit SESAM, shiso, sanshopeppar, ingefära.
Näringsvärde per 100g: Energi: 1385kJ / 331kcal, Fett: 9,9g, Kolhydrater: 68,4g, Protein: 11,6g, Salt: 0,01g
Ichimi Baisen
Ingredienser: rostad chilipeppar.
Näringsvärde per 100g: Energi: 1678kJ/401kcal, Fett: 9,4g, Kolhydrater: 63,3g, Protein: 15,7g, Salt: 0,04g






